Társaságunk ajánlásával
Néhány hónapja alakult és már megkezdte tevékenységét Magyarországon az Irány Madagaszkár csapata, amely Madagaszkár, mint turisztikai desztináció képviseletét látja el Magyarországon és utazásokat szervez a szigetországba. Céljuk, hogy minél több honfitársunk fedezhesse fel ezt a különleges országot. Somogyi Orsi képviseletvezető több szállal is kötődik a gyönyörű Indiai-óceáni szigethez. Férje malgas (madagaszkári), ő maga is közel három évet élt, dolgozott Madagaszkáron. Vele beszélgettünk, az érdeklődők tájékoztatására.
Kérdés: Madagaszkárt még nem fedezték fel maguknak a mai magyar utazók. Pedig az első európai, aki híressé tette a világ negyedik legnagyobb szigetét, magyar volt. Benyovszky Móric XVIII. századi kalandozásai igazán kedvet hozhatnának ehhez. Ön is így gondolja?
Igen, így van: bár a magyarok pozitív képeket csatolnak Madagaszkárhoz és nevét említve szinte mindenkinek eszébe jut Benyovszky gróf, aki e messzi szigetországot hazánkkal összeköti, ennek ellenére Magyarországról turistaként kevesen keresik fel a szigetet. Az a benyomásom, hogy paradicsomi, szépséges helynek tartják, de mégsem gondolnak rá turisztikai úticélként. Valószínűleg azért, mert itthon egyelőre kevesen tudják, hogy Madagaszkár a legnépszerűbb egzotikus desztinációkkal vetekedő gyönyörű természeti és kulturális látványosságokat nyújt, ugyanazon az áron.
Tudtuk-e például, hogy a madagaszkári állatvilág és növényvilág 80%-a endemikus, azaz a világon egyedül itt találjuk meg, sehol máshol? Vagy hogy a több szavazáson is a világ egyik legszebb szigetének választott Nosy Be szigete is itt található? A mozifilmből jól ismert lemúrok, más néven makik is csak Madagaszkáron őshonosak, és a világ legkisebb és legnagyobb kaméleonja is e szigeten él. A növényvilág nem kevesebb, mint 6000 fajt számlál, összesen 930 orchidea faj található a szigeten, emellett az ország a világ legnagyobb vaníliatermesztője. A világ harmadik legnagyobb korallzátonya Madagaszkár nyugati partjainál terül el, a világ egyik legfontosabb hosszúszárnyú bálna-megfigyelő helye a Madagaszkárhoz tartozó, a keleti partnál fekvő gyönyörű Sainte-Marie szigete. És még sorolhatnám…Szeretnénk, hogy tevékenységünknek köszönhetően minél több ember ismerje meg Madagaszkár különleges turisztikai vonzerejét és látványosságait, és egyre többen gondoljanak az országra esetleges úticélként…
Kérdés: Mindezek ellenére, vagy talán éppen ezért, Ön és csapata reményt keltő vállalkozásba fogott. Megismertetni a magyarokat Madagaszkárral. Esetleg Benyovszky nyomában?
Igen, Benyovszky fontos láncszem a történetben. Én mindig úgy éreztem, mintha nekünk, magyaroknak valahogy ”családi” kapcsolódásunk lenne ehhez a távoli országhoz, neki köszönhetően. Benyovszky színes, szimpatikus egyénisége, kalandos élete, humánus cselekedetei ráadásul összecsengenek fejünkben a Madagaszkárról alkotott képpel – és ráadásul ez a kép szinte teljesen hiteles, mert Madagaszkár is ilyen: színes, sokrétű, kalandokkal és legendákkal teli, szeretnivaló, és az állandó mosoly és nevetés hazája. A szolidaritás, a humánus hozzáállás pedig elkerülhetetlenül utazásunk részéve válik: látva a helyi lakosság alacsony életszínvonalát, szegénységüket és problémáikat, valamint az ennek ellenére örök mosolyt és pozitív hozzáállásukat, újjáértékeljük a saját életünket és felébred bennünk a segíteni vágyás, mint ahogy Benyovszkyban is lehetett…
Ezt megerősítették azok a magyar turisták is, akiket eddig kiutaztattunk, és akik élményeik hatására utazásuk után továbbra is valamilyen kapcsolatban szeretnének maradni Madagaszkárral – akár itthonról, Magyarországról is. Bízunk benne, hogy tevékenységünknek, valamint a „szájról-szájra” hatásnak köszönhetően idővel egyre több magyarnak lesz ilyen személyes kapcsolata az országgal és fedezhetik fel ezt az egyedülálló világot, „Benyovszky után szabadon”.
Kérdés: Kockázat veszélyek? Akárcsak Benyovszky korában?
Benyovszky korához képest azért ma már sokkal jobb a helyzet… Madagaszkárra például nincs kötelező védőoltás, de ha kalandos, sokat túrázós útra megyünk, illetve akár nomád körülmények között is tervezünk tartózkodni, akkor ajánlott a hepatitisz A,B, a tetanusz, diftéria és tífusz védőoltások beadatása. A Nemzetközi Utazás-egészségügyi és Oltóközpont meg tudja adni a szükséges információkat. Előfordulhat még malária (évszaktól és régiótól függően), ezért érdemes megfontolni malária gyógyszer szedését az utazásunk idejére.
A személyes biztonságot illetően néhány alapvető szabályt kell betartani, a malgas emberek ugyanis alapvetően nagyon vendégszeretőek és barátságosak. ….Az is igaz azonban, hogy nem mindenkinek való desztináció. Aki a modern világunkban megszokott színvonalat, gyorsaságot és kényelmet szeretné fenntartani, és nem szeretne semmilyen téren lemondani erről, nekik valószínűleg nem ez lesz az ideális úti célja. Aki a hatalmas all inclusive üdülő resortok nyújtotta nyaralást kedveli a napernyőkkel borított tengerparttal, bevásárló utcákkal és éttermek sokaságával, ő sem Madagaszkáron fogja megtalálni a számítását – de ha mégis ide akar jönni, akkor nagyon körültekintően kell megválasztani azt a néhány luxus-szállodát, amely ehhez egyáltalán valamennyire hasonló szolgáltatásokat nyújt…
Ezekre fel kell készülni az út előtt, hogy ha megtörténik, ne érjen váratlanul és a megfelelő rugalmassággal tudjuk kezelni. Végig tartsuk az eszünkben, hogy a mosolyok, a napsütés, a gyönyörű tengerpartok és varázslatos természet ellenére egy nagyon szegény országban járunk – ha megértéssel, empátiával és nem az itthoni elvárásokkal viszonyulunk a helyiekhez és a körülményekhez, akkor csodálatos útban lesz részünk.
Kérdés: Az Ön következő utazása Madagaszkárra?
Valószínűleg jövő évben utazunk, hogy bemutassuk a tavaly, már Magyarországon született kislányunkat a malgas nagyszüleinek, nagybátyjainak, nagynénjeinek és unokatestvéreinek
„A munka legyen hivatás.” – SOMOGYI ORSI:
“Számomra nagyon fontos, hogy a munkám egyben hivatásom is legyen – így tudok örömmel dolgozni, kreatívan eredményeket elérni, és ezáltal érzem teljesnek az életemet. Hogy ez megvalósuljon, sokszor kellett hoznom merész döntéseket, felvállalnom nehézségeket, és mindvégig hinnem abban, hogy a helyes, a saját utamon járok. Boldog vagyok, mert mindez megérte és meghozta a gyümölcsét; ma gyerekkori álmom (a turizmus)és felnőttkori szerelmem (Madagaszkár)a munkám és hivatásom.
Munkahelyek: Budapest, Irány Madagaszkár – képviseletvezető Madagaszkár, Hotel Solidaire Mangily*** – szállodaigazgató Budapest, Magyar Turizmus Zrt. – rendezvényszervező és utazásszervező (külföldi újságírók, utazási irodák magyarországi tanulmányútjai), Madagaszkár, WWF – önkéntes ökoturizmusban, Budapest, Liberty Incentives&Congresses utazási iroda – incentive utak szervezője, francia és angol piacon, Korzika, Ajaccio, Hotel Eden Roc**** – recepciós és felszolgáló Diploma: Budapesti Gazdasági Főiskola, Idegenforgalmi szak.
‘ Your Incoming Tour Operator ‘
(36) 30 824 9821
orsisomogyi.mail@gmail.com
www.jacaranda.fr ; https://www.facebook.com/iranymadagaszkar
Én köszönöm szépen, a nagyon tartos és világos vonzó cikk Madagaszkárról, csak így tovább !
Eddy
Nagyon tuti interjú!