Magyar-madagaszkári baráti társaság alakult Benyovszky Móric emlékére: a szakmai, tudományos kört az egykori világutazó, több nemzet hőseként számon tartott madagaszkári király emlékének ápolására alapították szombaton Budapesten.
|


“A baráti kör nyitott mindazok számára, akik a megfogalmazott célokhoz bármit hozzá tudnak tenni” – hangzott el az alapító ülésen. A társaság központja a budapesti Benyovszky Móric utca 8. szám alatti lakóház, amelynek udvarán felavatták Elek Anita szobrát, amely az hajdani katona emlékét hirdeti. A műalkotás másolatát a tervek szerint novemberben Madagaszkár fővárosában is felállítják egy, a szigetország kormánya által kijelölt helyen.
A társaság alapítói között található gasztronómus világutazó, filmrendező, iparművész, geográfus-muzeológus, ügyvéd, operatőr, zeneszerző, orvos, grafikus, író és előadóművész is; a baráti kör elnöke G. Németh György, tiszteletbeli elnöke id. Benyovszky Móric, aki immár hatodik generációs leszármazottja az egykori hadvezérnek, társelnöke pedig a Madagaszkár szigetén élő Eva Szinnai.
Benyovszky Móric 1741-ben született az akkor még Magyarországhoz tartozó Verbón, ami ma Szlovákia része. Európaiként elsőként hajózott a Csendes-óceán északi partján, 7 évvel megelőzve az angol Cook kapitányt és 16 évvel a franciák expedícióját.
Felfedezéseivel, tengeri utazásaival mindmáig az egyik legnagyobb magyar hajósnak számít, katonaként részt vett a lengyel- orosz háborúban, kiemelkedő haditetteiért a lengyelek nemzeti hősnek tekintik, s maguk a franciák, akik csatában oltották ki életét 1786-ban, történelmi személyiségként tartják számon, és halálának 100. évfordulóján obeliszket is emeltek tiszteletére Madagaszkáron.
2002. november
MTI – fidesz.hu